Przekaż 1% podatku


Przekazywanie 1% podatku

Fundacji Przyjaciół Dzieci z Chorobami Serca

jest łatwiejsze, niż myślicie!

Warto jednak zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami na ten temat.

W zeznaniu podatkowym nie musimy już podawać nazwy organizacji, którą chcemy wspomóc.

Wystarczy, że wpiszemy w odpowiednim miejscu formularza numer KRS 0000137133 i kwotę, jaką chcemy jej przekazać. W przypadku najczęściej wypełnianego przez Polaków PIT-37 będą to pola 124 i 125.

Jak obliczyć kwotę, jaką można przekazać?

Zgodnie z przepisami kwota wsparcia nie może przekraczać 1% podatku należnego. Trzeba ją wyliczyć i wpisać w PIT 2013 .

Przykład:
Rozliczam się na formularzu PIT-37. Chcąc przekazać 1% podatku wpisuję w polu 124 zeznania numer KRS 0000137133 i w polu 125 muszę podać kwotę wsparcia. Aby ją wyliczyć mnożę podatek należny (z pola 120) przez 1%. Wynik zaokrąglam do pełnych dziesiątek groszy w dół. Zakładając, że podatek należny wyniósł 2591 zł wpiszę w polu 125 maksymalnie 25,90 zł.

Kto ma prawo odliczyć 1% podatku?

Odliczenie, które kieruje część zapłaconego przez nas podatku na rzecz Fundacji Przyjaciół Dzieci z Chorobami Serca, dotyczy wszystkich dochodów opodatkowanych. Z takiego przekazania części podatku skorzystać mogą więc podatnicy, opodatkowani:
  • na zasadach ogólnych, czyli na podstawie skali podatkowej (niezależnie od Ÿródła, np. umowy o pracę, zlecenia, praw autorskich, zbycia akcji),
  • podatkiem liniowym 19% - od działalności gospodarczej,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
  • podatnicy rozliczający przychody ryczałtowe wskazane w ustawie o PIT – zbycie nieruchomości, kapitały pieniężne, prawa majątkowe
Przekazanie jednego procentu podatku nie jest w zasadzie ulgą podatkową. Podatnik nie zmniejszy w ten sposób swojej daniny dla fiskusa, może jedynie w pewnym stopniu zadecydować o jej przeznaczeniu. Żeby skorzystać z ulgi należy terminowo złożyć deklarację roczną.

Kto i do kiedy wpłaca 1%?

Jeden procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego na wniosek podatnika przekazują urzędy skarbowe. Nie ma więc obowiązku samodzielnego wpłacania kwoty, którą wykazujemy w rocznym rozliczeniu PIT. W związku z tym, w odróżnieniu od innych odliczeń, podatnik nie dokumentuje przekazania 1 procentu w żaden sposób. Wystarcza, żeby w deklaracji podać właściwy numer KRS - czyli Krajowego Rejestru Sądowego fundacji, którą chcemy wesprzeć.

Dziękujemy!

Przekazując "1%" pomagasz nam pomagać! Pomagasz nam leczyć!
Fundacja Przyjaciół Dzieci z Chorobami Serca
adres: 41-800 Zabrze, ul.Curie-Skłodowskiej 9. ,
Bank Śląski S.A. w Katowicach 0/1 Zabrze 96105015881000000200368462
email:info@sercedziecka.pl
  created by Junisoftex